Kalkan Tatili

Mesafeli Satış Sözleşmesi

TARAFLAR VE AMAÇ 
Bu sözleşme ; “VİLLAYI/ APARTI/HOTELİ” kiralayan (bundan böyle “MÜŞTERİ” olarak anılacaktır) ile VİLLAYI/ APARTI/HOTELİ” kiraya veren (bundan böyle “KALKAN TATİLİ” olarak anılacaktır) arasında başlangıç ve bitiş tarihleri önceden belirli bir süre için “VİLLAYI/DAİREYİ/APARTI” kiralanması amacı ile yapılmıştır. www.kalkantatili.com” internet sayfasında ilan edilen“villalarımızdan/hotellerimizden/apartlarımız”dan herhangi birine internet sayfamız üzerinden veya telefon yolu ile veya elektronik posta yolu ile rezervasyon yaptıran müşteri ve beraberindekiler aşağıdaki şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar. Aşağıdaki şartların herhangi birine aykırı davranış, “KALKAN TATİLİ”´e, rezervasyonu tek taraflı olarak iptal etme, müşterinin villayı/hoteli/apartıterk etmesini isteme, alınan kapora, depozito kira bedelini iade etmeme, ve ödenmemiş olan kira bedellerinin tamamını talep etme hakkını verir.
REZERVASYON VE ÖDEME 
Villalarımıza/Apartlarımıza/Hotellerimize internet sayfamızda bulunan rezervasyon formu veya SMS veya telefon yolu veya elektronik posta yolu ile ön rezervasyon yapılabilmektedir. KALKAN TATİLİ, kiralamak istediğiniz Villa/Hotel/Apart kiralayacağınız tarihlerinizi belirtip, sizden gerekli ulaşım ve fatura bilgilerinizi alarak ön kiralama işleminizi yapar. KALKAN TATİLİ, Ön kiralama yapıldıktan sonra villa/apart/pansiyon için toplam ödenecek ücretin %35’ini (Bazı villalarda/hotellerde/apartlarda %50´sini, bazılarında ise tamamını) kapora ödemesi olarak almaktadır. Kapora, ön kiralama yapıldıktan sonra 1 (bir) iş günü içerisinde (bu bazen yarım saate kadar düşmektedir) ödendiği taktirde Villa/Hotel/Apartınıza rezerve edilerek bekletilir. Ödemeniz gereken kapora tutarı ve banka hesap numaralarımız, ayrıca elektronik posta yolu ile veya SMS yolu ile veya telefon yolu ile tarafınıza bildirilecektir. Kaporanın 1 (bir) iş günü (bu bazen yarım saate kadar düşer) içinde Havale, EFT, ve yine site üzerinden Kredi Kartı ile ödeme yapılabilecektir. Kaporanın teslim alındığından en geç 1 iş günü içerisinde tarafınıza yazılı olarak Villanın/Apartın/Daire’nin kiralama onayı gönderilecektir. Kiralama içerisinde toplam ücret, alınan kapora ve hangi tarihlerde villanın adınıza kira edildiği ve yatırmış olduğunuz kaporanın günü saati bildirilmektedir. Kaporanın yatırılmaması durumunda KALKAN TATİLİ, müşteriye bilgi vermeden ön rezervasyonu iptal etme ve villaya/aparta/daireye başka rezervasyon alma hakkını kullanabilecektir. Villanın/Apartın/Daire’nin geriye kalan ücretini sözleşme yapıldıktan ve Villanın/Apartın/ Daire’nin kontrolleri yapılıp, Villa/Hotel/Apart tesliminde peşin olarak (nakit) alınır. Yine KALKAN TATİLİ, müşteriye kiralananı eşyalı olarak teslim edilmesi sebebiyle eşyaların kırık, dökük, hasar, kayıp, zayi vs. olmasına karşın 500 TL/2500 TL hasar depozitosu almakta olup bu depozito Villa/Hotel/Apart tesliminde peşin olarak (nakit) alınır. Hasar depozitosu müşterinin çıkışından demirbaşların sayımından sonra eksik olmaması durumunda 3 gün içinde müşterinin hesabına iade edilecektir. Yukarıdaki sebeplerle oluşabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi için bu miktarların villaya/aparta/daireye giriş günü nakit olarak yanınızda hazır edilmesi önemle hatırlatılır.

VİLLAYA/APARTA/HOTEL GİRİŞ / ÇIKIŞ 
Rezervasyon başlangıç günü aksi belirtilmediği müddetçe, villaya/apartta giriş saati, en erken 16.00’dır, en geç 22.0 hotel de giriş saati 14:00 dür. Müşteri; belirtilen saatler dışında villaya/aparta/hotele giriş yapamaz, belirtilen en geç giriş saatinden sonra gelmesi durumunda villaya/aparta bir gün sonra sabah KALKAN TATİLİ ´in mesai başlangıcında (09.00) giriş yapabilir. Müşterinin; belirtilen saatten önce veya belirtilen saatten sonra gelmesi durumunda villaya/aparta  giriş yapamamasından kaynaklanan sorunlardan, gece konaklamasından, konaklama yeri bulamamasından vs. problemlerden KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz. Müşterinin geceyi geçireceği yeri kendi bulması ve konaklama ücretini kendi ödemesi gerekmektedir. KALKAN TATİLİ bu gibi durumlardan sorumlu tutulamaz. Rezervasyon sonunda villadan/aparttan/hotelden ayrılış saati tüm bölgelerimiz için, en geç sabah saat 10:00’dur. Sabah saat 10:00 da müşterinin villayı/apartı/hoteli hiç boşaltmamasından veya geç boşaltmasından kaynaklanan problemlerden, zararlardan, mağduriyetten vs. tüm olumsuzluklardan müşteri birebir sorumludur ve bu olumsuzluklardan ortaya çıkabilecek KALKAN TATİLİ´nın her türlü maddi zararlarını karşılayacaktır. Seyahat planlarının her iki tarafın da mağdur olmaması için bu saatlere göre yapılmasını önemle hatırlatırız. Erken çıkış yapılmak istenmesi durumunda KALKAN TATİLİ’e  24 saat önceden bilgi verilmesi gerekmektedir. Yoğunluk nedeni ile Villa/Hotel/Apart kontrolü yapılamadan müşterinin villadan/aparttan/hotelden çıkış yapması durumunda hasar depozitosu müşterinin bildireceği bir banka hesabına gönderilecektir, gönderim masrafları hasar depozitosunun içinden ödenecektir. Müşterinin kendi isteği ile villayı/apartı/hoteli erken terk etmesi durumunda müşteriye konaklama ücreti için herhangi bir para iadesi yapılmayacaktır. (Bazı villalarda/apartlarda/hotellerde bu durum değişiklik gösterebilir, şayet böyle bir değişiklik söz konusu ise villanın kendi sayfasında bu durum belirtilmiştir)
VİLLA/APART/HOTEL KAPASİTESİ 
Villalarımıza/Apartlarımıza/Hotellerimize internet sayfamızda belirtilen kapasitenin üzerinde ya da rezervasyon yapılırken belirtilen kişi sayısının üzerinde misafir kesinlikle kabul edilmemektedir (Çocuklar ve bebekler de dahildir). Rezervasyon kesinleştikten sonra müşteri tarafından kişi sayısında bir değişiklik yapılmak istenirse, KALKAN TATİLİ’e yazılı olarak başvurulacak ve villanın/apartın/hotelin kapasite durumuna göre KALKAN TATİLİ’in uygun gördüğü takdirde bu değişiklik onaylanabilecektir. KALKAN TATİLİ, müşteriden ilave ücret talep edebilecektir. Villaya/Aparta/hotele giriş yapıldıktan sonra veya önce rezervasyon listesinde belirtilen misafirlerin dışında Villaya/Aparta/hotele misafir kesinlikle kabul edilmemektedir. Aksinin tespit edildiği durumlarda KALKAN TATİLİ, misafirlerin villayı/apartı/hoteli terk etmesini isteme, rezervasyonu tamamen iptal etme veya kiralama döneminin sona ermesini beklemeden villanın/apartın/hotelintamamen boşaltılmasını talep etme, ücretin tamamını ve ekstra ücret talep etme hakkına sahiptir. Villanın/apartın/hotelinkiralanması aşamasında müşterinin beyanı doğrultusunda işlem yapılmakta olup müşteri vermiş olduğu bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğunu, bu hususta doğacak tüm sorumlulukları kabul eder.
VİLLA/APART/DAİRE TEMİZLİĞİ/BAKIMI VE EKSTRA GİDERLER 
Günlük, haftalık, aylık Villa/Hotel/Apart kiralama fiyatlarına giriş temizliği dahildir.Bunun dışında talep edilecek her türlü temizlik ve havlu/çarşaf vs. değişimi ücrete tabidir. Her sabah erken saatlerde (bazı villalarda akşam saatlerinde) havuz ve bahçe bakımı yapılmakta olup kiralama süresince villadan herhangi bir teknik sorun yaşanırsa ev sahibi tarafından giderilecektir, KALKAN TATİLİ bundan sorumlu değildir, sadece sorunun giderilmesine yardımcı olur. Tüm villaların/apartların/hotellerin  havuz, bahçe ve diğer demirbaşlarının periyodik bakımlarının yapılabilmesi için görevli personelin villanın/apartın/hotelin bahçesine ya da içine girmesi gerekmektedir. Bu hizmetlerin aksamadan yürütülebilmesi için müşteri, görevli personelin gerektiği durumlarda Villaya/Aparta/hotele girmesine müsaade etmelidir. Aksi, internet sitemizdeki Villa/Hotel/Apart detay sayfasında belirtilmediği sürece elektrik, su, tüp gaz, havuz aydınlatması, internet bağlantısı ve klima kullanımı fiyatlara dahildir. Havuz aydınlatması, klima ve internet her villamızda/apartımızda/hotellerimizde standart olarak mevcut olmayabilir, bu nedenle kiraladığınız villanın/apartın/hotelin özelliklerini Villa/Hotel/Apart özellikler sayfamızdan dikkatlice okumanız tavsiye edilmektedir.
EVCİL HAYVAN/SİGARA 
Aksi belirtilmedikçe villalarımıza/apartlarımıza/dairelerimize evcil hayvan kesinlikle kabul edilmemektedir. Evcil hayvan getirilmesi durumunda KALKAN TATİLİ, sözleşmeyi fesh etme ve rezervasyonu iptal etme hakkına sahiptir.
Villalarımızın/Apartlarımızın/Hotellerimizin tamamının kapalı alanlarında sigara içilememektedir. Sigara içilmesi durumunda gerekli görünen miktar depozitodan kesilecektir.
FİYATLAR 
İnternet sayfamızda belirtilen Villa/Hotel/Apart kiralama bedelleri günlük, haftalık, aylıktır. Kapora, banka hesaplarımıza havale yolu ile, EFT yolu ile, Kredi Kartı ödeme sistemi ile yapılabilmektedir.
REZERVASYON VE ÖDEME VE İPTAL ŞARTLARI VE İADE KOŞULLARI 
Hesabımıza yatırılan, Villa/Hotel/Apart bedelinin ön ödeme miktarı (EFT ile, veya Havale ile, veya Kredi Kartı ile "tek çekim", veya Peşin Olarak, veya Mail Order ile veya vb.) ödeme yaptığınız andan itibaren, Villaya/Aparta/hotele giriş tarihinize 30 gün kalıncaya kadar yapılan iptallerde, ön ödeme ücretinizin tamamı yanacaktır, çünkü bu ödemenin tamamı Villa/Hotel/Apart sahibine ön ödeme olarak yapılmıştır. Geriye kalan miktarı, Villaya/Aparta/hotele giriş anında, tarafımıza nakit olarak ödemeniz gerekmektedir.
Müşteri, seyahat başlamadan önce seyahatlerini iptal edebilir. Müşterinin iptal bildirisini KALKAN TATİLİ’e yazılı olarak yapılması zorunlu olup yazılı yapılmayan bildirimler kabul edilemez.
İptal durumlarında KALKAN TATİLİ, seyahatle ilgili olarak aldığı önlemlerin ve masrafların karşılanması için seyahat anlaşmasında belirtilen hizmetlerin toplam bedelleri üzerinden  müşteriden belirli yüzdelerini alacaktır. Bu miktarlar aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir.
İptal koşulları ;
a) Rezervasyon için gönderilen kaporanın kesinlikle iadesi yoktur.
b) Seyahat başlangıcından önceki 30. güne kadar olursa, müşteri, toplam seyahat bedelinin %35’ini ödemek zorundadır.
c) Seyahat başlangıcından önceki 29.gün ile seyahat başlangıcı olan gün arasında olursa veya müşteri hiç gelmezse müşteri seyahat bedelinin %100’ünü ödemek zorundadır.
Müşterinin kendi isteği doğrultusunda, Villa/Hotel/Apartbedellerinin tamamını KALKAN TATİLİ’e ödemesi durumunda (EFT ile veya havale ile veya peşin olarak veya kredi kartı ile tek çekim halinde ) ödeme yaptığı andan itibaren Villaya/Aparta/hotele 30 gün kalıncaya kadar yapılan iptallerde ödenmiş olan bedelin %35 (yüzde otuz beş¸) i yanacaktır. Geri kalan %65’i (yüzde altmış beş) bildireceğiniz hesap numarasına iade edilecektir. Gönderim masrafları da bu paranın içerisinden kesilecektir. Çünkü bu bedelin %35’i (yüzde otuz beşi) Villa/Hotel/Apart sahibine ön ödeme olarak yapılmıştır.
Eğer rezervasyon iptali Villaya/Aparta/hotele giriş tarihinden 30 gün veya daha az gün önce gerçekleşir veya Villaya/Aparta/hotele giriş yapmaz iseniz ve villada/apartta/dairede hiç konaklama olmaz iseniz ödemiş olduğunuz toplam seyahat ücreti müşteriye iade edilmez.
Kredi kartı ile yapılan ödemelerin iade işlemlerinden dolayı ortaya çıkan ve çıkacak olan, KALKAN TATİLİ’e, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, banka veya bankalar tarafından yüklenecek olan maddi zarar, komisyon ücreti vs. gibi yükler müşteriye iade edilecek paranın içerisinden kesilir.
Herhangi bir nedenle, Villa/Hotel/Apart rezervasyonunun KALKAN TATİLİ tarafından tek taraflı olarak iptal edilmesi durumunda, bu durum en kısa zamanda müşteriye bildirilecektir. Eğer portföyümüzde aynı tarihlerde müsait, eşdeğer bir Villa/Hotel/Apart varsa müşteriye önerilecektir. Müşterinin onaylamaması ve "mücbir sebepler" maddesine girmeyen durumlarda, alınan para müşteriye iade edilecektir. KALKAN TATİLİ tarafından iptal edilen rezervasyonlardan kaynaklanan zararlardan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz. Müşterinin önceden almış olduğu uçak bileti, otobüs bileti, kiralamış olduğu araba, tekne, transfer hizmeti ve vs. ayrıca otel konaklama veya pansiyon vs. konaklama ücretleri ve vs. ödemiş olduğu her türlü detaydan, özel şirket veya devletten almış olduğu izinlerin yanması ve vs. tüm detaylardan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz. Villayı/apartı/hoteli kiralayan müşteri bunu göz önüne almayı kabul eder.
Ayrıca bazı villalarımıza/apartlarımıza/hotellerimize özel (Villa/Hotel/Apar tinternet detay sayfasında belirtilmiştir), ödenmiş olan kaporanın tamamı ve bu villalarımıza/apartlarımıza/dairelerimize özel (Villa/Hotel/Apart internet detay sayfasında belirtilen; rezervasyon tarihine 30 gün kala veya 60 gün kala villa kiralama bedelinin tamamının ödenmesi gereken villalar/apartlar/daireler için) toplam villa/apart/daireler kiralama bedelinin tamamı, müşteriden tahsil edilir. Rezervasyonu iptal etse dahi, hiç bir ücret iade edilmez.
Müşterinin, kalan ödemeyi zamanında yapmaması halinde, KALKAN TATİLİ, söz konusu rezervasyonu iptal etme, daha önce ödenmiş olan ücreti geri ödeme yapmama ve bu Villaya/Aparta/hotele başka bir rezervasyon alma hakkını saklı tutar.
Rezervasyon iptalleri, yazılı olarak (elektronik posta ile veya iadeli taahhütlü mektup ile) yapılabilir. Telefon yolu ile konuşarak yapılan rezervasyon iptallerinin geçerliliği kesinlikle yoktur. Rezervasyon iptalleri, KALKAN TATİLİ ´in eline, yazı, ulaştığı andan itibaren geçerlidir.
Müşterinin kusurundan kaynaklanan bir sebep veya usulüne uygun olarak yazılı bildirim yapılmaksızın sözleşmenin feshi durumları dahil olmak üzere villa/apart/daire’nin iş bu sözleşmenin tarafların açık beyanıyla rezervasyon onayından itibaren geçerli olmak kaydıyla, villa/daire/apartın kullanılmamasından KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz. Sözleşmede gösterilen bedelin tümü villa/apart/dairenin kararlaştırılan teslim tarihinde muaccel hale gelip, KALKAN TATİLİ in bu yöndeki tüm hukuki hakları saklıdır.
HASAR DEPOZİTOSU 
Her villanın/apartın/hotelin özelliğine göre farklı miktarda bir hasar depozitosu müşteriden tahsil edilecektir. Bu depozito miktarı rezervasyon işlemi esnasında müşteriye gönderilen konfirmasyon belgesinde yazılı olarak yer alacaktır. Hasar depozitosu müşteriden, Villaya/Aparta/hotele giriş günü nakit olarak tahsil edilecek ve müşteri villadan/aparttan/daireden ayrılmadan önce yapılacak kontrolde, sağlam olarak teslim edilen Villa/Hotel/Apartile villanın/apartın/hotelindemirbaşlarında bir hasar,eksik vs. yok ise 3 gün içinde müşterinin banka hesabına iade edilecektir. Müşterinin sözleşmede belirtilenden erken bir saatte villadan/aparttan/daireden ayrılmak istemesi veya yoğunluk nedeni ile Villa/Hotel/Apartçıkış kontrolünün yapılamaması durumunda, depozito müşteriden alınacak bir hesap numarasına gönderilecektir. Villada/Apartta/dairede oluşan hasar, alınan depozitoyu aşan miktarda ise müşteriden bu hasarı ödemesi istenecek, aksi durumlarda yasal yollara başvurulacaktır.
YÜZME HAVUZLARI 
Villalarımızın/apartlarımızın/dairelerimizin Yüzme Havuzu ısıları; hava durumuna ve mevsimsel sıcaklığa göre değişkenlik gösterir, villayı/apartı/hotelikiralayan müşteri, havuzun soğuk olmasından dolayı havuza girememesinden ve bu yüzden havuzu kullanamamasından KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz. Villayı/apartı/hotelikiralayacak olan müşteri, villayı/apartı/hotelikiralayacağı tarihte hava durumunu öğrenmek için; Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinden veya Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü´nü telefonla arayıp bilgi alabilirler.
SORUMLULUKLARIMIZ VE GARANTİ 
KALKAN TATİLİ ; villanın/apartın/hotelinbelirlenen tarih ve saatte, temiz ve kullanıma hazır olarak müşteriye teslim edilmesinden sorumludur. Villaya/Aparta/hotele girişte, eğer bozuk, çalışmayan herhangi bir eşya ya da aksaklık varsa müşteri tarafından KALKAN TATİLİ ´e derhal bildirilmeli ve bu aksaklıkların giderilmesi talep edilmelidir. KALKAN TATİLİ bu talebi Villa/Hotel/Apartsahibine ya da ilgili şirkete bildirecek ve en geç 48 saat içinde bu aksaklığın giderilmesini sağlayacaktır. KALKAN TATİLİ aksaklığın giderilmesinden sorumlu değildir, aksaklığın giderilmesine yardımcı olur. KALKAN TATİLİ, zamanında bildirilmeyen aksaklıklardan sorumlu tutulamaz. KALKAN TATİLİ, Villa/Hotel/Apartsahibi ile müşteri arasında aracı durumundadır ve bu nedenle villada/apartta/dairede oluşabilecek aksaklıkların giderilmesinden Villa/Hotel/Apartsahibi sorumludur. Bunun dışında ortaya çıkabilecek ve müşterilerin kendi sorumluluklarında olan hiçbir kaza, hastalık, yaralanma, havuzda boğulma, ölüm, hırsızlık vb. ve villada/apartta/dairede olabilecek yangın, hırsızlık vb. olaylardan ve kazalardan KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz. Bunun dışında, müşterinin Villaya/Aparta/hotele ulaşmasında, geri dönüşlerinde, tatil sırasında üçüncü şahıslardan/firmalardan alacakları gezi, alışveriş, yiyecek, içecek, eğlence, ulaşım, seyahat, rehberlik hizmetleri vb. gibi herhangi bir servisten doğacak sorunlardan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu olmayacaktır. Müşteri, villadan/aparttan/daireden ayrıldıktan sonra, villada/apartta/dairede kaldığı süre içerisinde KALKAN TATİLİ ´e bildirmediği bir aksaklık ya da arıza nedeni ile alamadığı bir hizmet için herhangi bir hak ya da geri ödeme talep edemez.
FATURA - VERGİ 
KALKAN TATİLİ web sayfasında yayımlanan hiç bir villa, ya da hiç bir apart, hiçbir daire KALKAN TATİLİ´ya ait değildir. Her villanın/apartın/hotelinsahipleri farklı farklı kişilerdir, şahıslardır, kurumlardır, şirketlerdir. KALKAN TATİLİ, kişilerin, şahısların, kurumların, şirketlerin, villalarını/apartlarını/dairelerini müşteriye kiralamak için aracıdır (komisyoncudur), bu nedenle KALKAN TATİLİ, sadece aracılık (komisyonculuk) faturası keser. Yani müşterinin ödediği ücretin içerisinden, belirli bir aracılık (komisyonculuk) kârı kazanır ve bu kâra fatura keser. Diğer geri kalan kâr Villa/Hotel/Apartsahibinin kârı olduğundan dolayı, geri kalanına fatura kesmez. Geri kalan miktar Villa/Hotel/Apartsahibinin sorumluluğundadır, bundan dolayı geri kalan miktarın faturasını Villa/Hotel/Apartsahibi keser. KALKAN TATİLİ, sadece kendi kazandığı kâra karşılık fatura kesmekle yükümlüdür, üçüncü şahısların, kurumların, kişilerin, şirketlerin kazandığı kâr için fatura kesmez, bundan kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz.
MÜŞTERİLERİN SORUMLULUKLARI 
Müşteriler villayı/apartı/daireyi, havuzu, bahçe mobilyalarını, villada/apartta/hotelde kendilerine çalışır ve sağlam durumda teslim edilen tüm elektrikli ve elektronik eşyalar ile diğer mobilyaları temiz kullanmakla yükümlüdür. Müşteriler kendilerine temiz teslim edilen tüm mutfak eşyalarını aynı şekilde temiz bırakmak zorundadır. Villada/Apartta/Hotelde çıkıs¸ günü tüm çöpler atılmıs¸ ve bulaşıklar yıkanmış şekilde Villa/Hotel/Apartteslim edilmelidir. Aksi durumlarda ve villanın/apartın/hotelinmakul ölçülerin üzerinde kirli bırakıldığı durumlarda KALKAN TATİLİ bir temizlik ücreti tutarı hasar depozitosundan tahsil edecektir.
Villada/Apartta/hotelde oluşan herhangi bir hasar durumunda, müşteriler KALKAN TATİLİ’i haberdar etmekle yükümlüdür. Müşterilerin konakladıkları süre içinde Villaya/Aparta/hotele verecekleri her türlü hasar ve kaybettikleri her türlü eşyanın bedeli eğer hasar depozitosu alınmışsa bu depozitodan düşülecek, hasar depozitosunu aşan hasar durumlarında ise müşteriden nakit olarak ödemesi talep edilecektir. Müşteri ödememekte ısrar ederse yasal yollara başvurulacaktır.
Ayrıca müşteri ve beraberindekiler toplumsal ve ahlaki kurallara uymaya, çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapmamaya, yüksek sesle müzik dinlememeye, ülkemiz kanunlarınca yasaklanan ve suç teşkil eden davranışlarda bulunmamaya özen göstermelidirler. Bu gibi nedenlerle müşteri ve beraberindekiler hakkında KALKAN TATİLİ ´e bir şikayet ulaşması durumunda KALKAN TATİLİ müşteriden rezervasyon süresi dolmadan villayı/apartı/hoteliboşaltmasını isteme hakkına sahiptir.
Web sayfasında belirtilen ve muhafazakar (havuzu dışarıdan görünmeyen villalar) olarak tanımlanan villalarda konaklama yapacak olan müşterilerimizin, yüzde yüz, görünmemezlik garantisini KALKAN TATİLİ vermez. Görünmemezlik konusunda, müşterileriler kendi mahremiyetlerini kendileri sağlamak durumundadır. Bu gibi problemlerde, KALKAN TATİLİ , sorumluluk kabul etmez. KALKAN TATİLİ, bu gibi problemlerden kesinlikle sorumlu tutulamaz.
MÜCBİR SEBEPLER 
Mücbir sebepler kapsamına giren durumlarda KALKAN TATİLİ hiçbir yasal sorumluluk altına girmeden bu sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh edebilir. Bölgedeki ya da ülkedeki savaş, savaş tehdidi, ayaklanma, grevler, doğal afetler, yangınlar, terörist faaliyetler, salgın hastalıklar, ulaşımda meydana gelebilecek teknik sorunlar, KALKAN TATİLİ ´in engellemesi mümkün olmayan, belediyelerce ya da kamu kurumlarınca yapılan üstyapı ve altyapı çalışmaları, devlet yetkililerinin bölgedeki yasaklamaları ve öngörülmesi mümkün olmayan ve kontrolümüz dışında gelişen tüm olaylar mücbir sebep kapsamında değerlendirilecektir.
ŞİKAYETLER 
Müşteriler villada/apartta/hotellerde kaldıkları süre içerisindeki şikayetlerini hemen KALKAN TATİLİ’e bildireceklerdir. Şikayet konusu durum, KALKAN TATİLİ görevlilerince incelenecek ve gereken tedbirler derhal alınacaktır. Konaklama süresinde bildirilmeyen, konaklama bittikten ve villadan/aparttan/hotellerden ayrıldıktan sonra yapılacak şikayetlerden KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamayacaktır.

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER 
1) Villaya/Aparta/hotele giden yolların bozuk olması, yokuş yukarı olması, stabilize olması, ıslak zemin olması vs. gibi, KALKAN TATİLİ ´in önüne geçemediği durumlarda KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz.
2) Villaya/Aparta/hotele ulaşım esnasında oluşabilecek kaza vs. kısacası her türlü olumsuzluktan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz.
3) Bazı villaların inşaasında kullanılan, farklı malzemeler (sedir ağacı, çam ağacı, bazı plastik ürünler, bahçede veya villanın içinde bulunan her türlü bitki vs.) müşteriyi sağlıksal yönden veya psikolojik yönden rahatsız etmesi durumunda, bu olaydan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz.
4) Tüm Villalarımızda/Apartlarımız/Hotellerimizde konaklayacak olan müşterilere özel araç lazım olacaktır. Müşterinin Villaya/Aparta/hotele ulaşımı kendi sorumluluğundadır. KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz.
5) Müşteri, üçüncü kişilerden taksi, transfer aracı veya kiralık araç temin edebilir. KALKAN TATİLİ, üçüncü şahıslardan kiralanacak veya kiralanmış olan veya transfer veya taksi hizmetine karışmaz. Müşterinin kendi sorumluluğundadır.
6) Villa veya apart veya daireyi kiralamış olan müşteri, kiralamış olduğu villanın veya apartın veya dairenin coğrafi konumundan dolayı hoşnutsuz kalması durumundan KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz. KALKAN TATİLİ, villanın/apartın/hotelinkonumunu Google Harita üzerinden, yaklaşık olarak işaretlemiştir.
7) Villaya/Aparta/hotele ulasşım esnasında, özel veya kiralamış olduğunuz aracın zarar görmesinden KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz.
8) Villayı/apartı/hoteli kiralamıs¸ olan müşterinin aracının (motor, otomobil vs.) altının yere yakın olması, aracın motor gücünün zayıf olması, müşterinin; otomobil, motor vs. kullanmadaki acemiliği ve buna bağlı olarak villaya/aparta ulaşamaması sebebiyle ortaya çıkabilecek her türlü olumsuzluk müşterinin kendi sorumluluğundadır. Bu gibi veya buna benzer sorunlardan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz.
9) Villa/Hotel/Apart hakkındaki “www.kalkantatili.com” detay sayfasında belirtilen "uzaklık tablosu" yaklaşık olarak yazılmıştır. Mesafeler tam net olarak belirtilmemiştir. Ufak tefek yanılmalar olabilir. Villayı/apartı/hoteli kiralayan müşteri bunu göz önüne almayı kabul eder.
10) Villa/Hotel/Apart hakkındaki “www.kalkantatili.com” detay sayfasında belirtilen "uzaklık tablosu" nda belirtilen “havalimanı” Villaya/Aparta/hotele en yakın olan havalimanıdır. Bu; Dalaman, Bodrum veya Antalya vs. Havalimanı olabilir. KALKAN TATİLİ yetkilisine hangi havalimanı daha yakın, sormanız gerekmektedir. Aksi taktirde yanlış veya uzak havalimanına uçak bileti almanızdan kaynaklanan problemlerden KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz.
11) Villa/Hotel/Apart hakkındaki “www.kalkantatili.com” detay sayfasında "uzaklık tablosu"nda belirtilen mesafeler, en yakın restaurant, en yakın plaj, en yakın yerleşim yeri, en yakın plaj, en yakın toplu taşımanın geçtiği yol ve en yakın havaalanı göz önünde bulundurularak yazılmıştır. Belirtilen restaurant veya market kapanmıs¸ ise KALKAN TATİLİ sorumluluk kabul etmez.
12) Villada/Apartta/hotelde bulunan havuzda oluşacak boğulma, düşme, ayak kırılması, kol kırılması gibi oluşacak tüm kazalardan KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz.
13) Villaların tamamında güneş enerjisi ile ısınan sıcak su tankı bulunmaktadır. Müşterinin, adil kullanımın dışında aşırı sıcak su tüketiminden dolayı sıcak suyun kalmamasından kaynaklanan problemlerden müşteri birebir sorumludur, KALKAN TATİLİ bu durumdan kaynaklanan problemlerden kesinlikle sorumlu tutulamaz.
14) Villalarımızın/apartlarımızın hiç birisinde yiyecek, içecek, herhangi bir gıda ürünü vs. bulunmamaktadır. Hiç bir villada/apartta/dairede, kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği, açık büfe vb. gibi hizmetlerin hiçbirisi yoktur. Bu ürünlerin temin edilmesi müşterinin kendi sorumluluğundadır. KALKAN TATİLİ bu gibi durumlardan sorumlu tutulamaz.
15) Villalarda/Apartlarda/hotellerde veya yolda, Cep Telefonu sinyalinin hiç alınmaması, az alınması veya cep telefonundan internetin çekmemesi gibi durumlardan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz. GSM operatörünüzü arayıp, gideceğiniz bölgede GSM sinyali durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
16) Kredi kartı ile veya mail order ile veya EFT veya havale veya vb. şeklinde ödeme yapsanız dahi, size "onay maili" ve "konfirmasyon belgesi" gelmeden, kesinlikle, uçak bileti, otobüs bileti, vs. satın almayınız, işyerinizden izin almayınız. Para ödemesini KALKAN TATİLİ’ya yapsanız bile size "onay maili" ve "konfirmasyon belgesi" gelmediği taktirde villayı/apartı/hotelikesinlikle kiralamış sayılmazsınız. Müşterinin aceleci davrandığı bu ve buna benzer durumlardan ortaya çıkabilecek maddi ve manevi zararlardan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz.
17) Villada/Apartta/hotelde oluşacak müşterinin sebep olduğu tüm kazalar ve olaylardan yangın, elektrik kaçağı, tüp kaçağı ve bunun sonucunda oluşacak ölüm ve kazalardan, internet sağlayıcısından (Türk Telekom vs.) kaynaklanan telefon ve internet kesilmesi, Elektrik Şirketinden kaynaklanan elektrik kesilmesinden, Su Şirketinden kaynaklanan su kesilmesinden KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz.
18) Web sitemizde belirtmiş olduğumuz Villa/Apart/dairelerimiz birebir aynısı olup, sitede göründüğü gibi olmadığını, sitede daha iyi göründüğünü, sitede daha büyük veya daha küçük olduğu vb. gibi bahaneler asla kabul edilemez ve bunlardan KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz.
19) Olumlu veya olumsuz doğa olaylarından/koşullarından ve olumlu veya olumsuz hava durumundan/koşullarından oluşabilecek her türlü olumsuzluktan KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz.
20) Müşteriyi; arı, akrep, böcek, yılan sokması, kedi, köpek ısırması ve vb. olaylardan dolayı KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz.
21) Havuzu dışarıdan görünmeyen villa diye tabir edilen muhafazakar villaları tercih etmek isteyen müşteri, villanın detay sayfasında; “bu villa muhafazakar ailelere uygundur”, “havuzu dışarıdan görünmez”, “tesettürlü bayanlar tercih edebilir” vb. ibareler yok ise o villa muhafazakar bir villa değildir. Bu gibi ibareler olmayan villayı kiralayıp, villaya geldiği zaman “bu villa muhafazakar bir villa değil” deyip KALKAN TATİLİ’yı suçlamasından, KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu değildir. Villayı kiralayacak olan müşterinin tüm detayları dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederiz.
22) Villanın/apartın/hoteliniçerisine veya havuz bahçesi veya havuz terasına, herhangi bir gıda maddesinden dolayı veya çöpünüzden dolayı karınca veya böcek vb. veya değişik hayvan toplanmasından müşteri birebir sorumludur, bu durumdan KALKAN TATİLİ sorumlu tutulamaz.
23) Villanın/apartın/hotelinyüzme havuzundan veya duşundan gelen sudan meydana gelebilecek her türlü hastalıktan, klor alerjisinden vs. kimyasal alerjiden, KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu tutulamaz. Sağlıksal veya vücud hassaslığı olan kişilerin havuza girmemesini tavsiye ederiz.
24) Kiralanan Villa/Hotel/Apartçevresinde her türlü büyükbaş, küçükbaş, tavuk, keklik, vs. hayvancılık yapılabilmektedir, kiralanan villanın/apartın/hotelin bahçesinde veya komşu evlerin/villaların/apartların/dairelerin bahçelerinde her türlü gübre kullanılabilmektedir, bu ve bu gibi olaylardan kaynaklanabilecek rahatsız edici hayvan sesleri ve kötü kokulardan KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz. Müşteri, bu gibi durumlar ile karşılaşabilme ihtimalini göz önüne alır.
25) Üçüncü kişilerin, havada Drone, vb. gibi teknolojik aletler uçurmasından KALKAN TATİLİ sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz.666
26) Müşteri, kiralamış olduğu Villaya/Aparta/hotele giriş tarihi ve saatinde giriş yapmamış ise ve yazılı olarak KALKAN TATİLİ’ya geç giriş yapacağını bildirmemiş ise. KALKAN TATİLİ, bu gibi durumlarda 48 saat bekler. Müşteri 48 saatin sonunda hala villaya giriş yapmamış ve durumunu yazılı olarak KALKAN TATİLİ’ya belirtmemiş ise, KALKAN TATİLİ, Villaya/Aparta/hotele yeni bir müşteri bulup kiralayabilir. Bu durumda, villayı ilk kiralayan müşteri, KALKAN TATİLİ’dan hiç bir hak talep edemez. Yatırmış olduğu para geri kesinlikle iade edilmez. Villaya gelse dahi konaklama yapamaz. Bu durumdan kaynaklanan, müşterinin maddi ve manevi zararlarından, herhangi bir yerde konaklayamamasından, dışarıda kalmasından, otel, pansiyon, kiralık villa, kiralık apart bulamamasından KALKAN TATİLİ kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz. Villayı/Apartı kiralayan müşteri bunu kabul etmiş sayılır.
27) Cenaze, ölüm, savaş, sağlık problemi, nişanlıdan ayrılmak, düğün tarihinin ertelenmesi, kaza veya kamu personeli veya özel şirket personelinin izin iptali vb. durumlarda tüm kiralama şartları harfiyen geçerli olup iptal durumu kesinlikle söz konusu değildir.
Müşteri, yukarıda belirtmis¸ olduğumuz tüm koşulları kabul etmiş olup, bu ve vb. bahaneleri üreterek kira sözleşmesini fesih çabasına girmesi takdirinde KALKAN TATİLİ sözleşmeyi tek başına fesih etme hakkını ve sözleşme bedeli talep etme hakkını kullanabilir.
İHTİLAFLAR 
Bu sözleşmenin kapsamına giren konularla ilgili ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlıklarda Kaş İcra Daireleri ve Mahkemeleri yetkilidir.
VİLLALARIMIZDAN/APARTLARIMIZDAN/DAİRELERİMİZDEN HERHANGİ BİRİNE REZERVASYON YAPTIRAN MÜŞTERİLER YUKARIDAKİ ŞARTLARIN TAMAMINI KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. BU ŞARTLARIN HERHANGİ BİRİNE AYKIRI DAVRANIŞ " KALKAN TATİLİ " E REZERVASYONLARI TEK TARAFLI İPTAL ETME, GERİ ÖDEME YAPMAMA VE ÜCRETİN TAMAMINI TALEP ETME HAKKI VERİR.